Google omezuje své služby. Dotknou se každého uživatele

Google omezuje své služby. Dotknou se každého uživatele 

Prakticky každý dnes a denně používá Google k vyhledávání informací, ale také k hledání mnoha jiných věcí. A možná si už lecjaký uživatel všiml, že ze strany Googlu došlo k několika změnám. Zejména tedy došlo k omezení služeb Googlu, a to právě v České republice. Zejména došlo k proměně zobrazení zpravodajského obsahu v rámci služeb a aplikací.  

Zákon hovoří jasně 

Pokud jste zaregistrovali změny, ke kterým na Googlu došlo, určitě se ptáte, proč k nim vlastně došlo. Důvodem je však zákon, který hovoří jasně. Novela zákona totiž přišla s tím, že firmy mají zakázané bezplatně přebírat úryvky článků. A tak Google musel jednat. A nebyl to jen tento vyhledávač, který změnil hlavně zobrazování Zpráv Google.  

Změny se v mnoha případech ukazují následovně – postrádají se dvě klíčové náhledy, a to konkrétně obrázky a části perexů. Aplikace zprávy Google se stala prakticky během mrknutí oka agregátorem titulků.  

Jak již bylo tedy nastíněno, může za to novela zákona, konkrétně tedy legislativní změny na straně Evropské unie. 

Google ostrouhal 

V mnoha médiích se nyní píše, že Google „doslova ostrouhal”. Ale není to jen Google, který musel přijmout řadu změn. Je to také internetový vyhledávač Bing, který, ač ho Češi nemají zrovna v lásce, stejně řada z nich používá.  

Cílem novely je především jedno – konkrétně domnění, že technologické subjekty mají za zapůjčení náhledu platit. Jedná se tedy o jistý způsob toho, aby k tvůrcům doputovala potřebná odměna a nikdo tedy ve výsledku nebyl ochuzen.  

Evropská unie však nepočítala s trochu opačným efektem, a to konkrétně tím, že internetové vyhledávače budou jen obsah, za který by musely platit, zobrazovat méně. A jediný, na koho tato změna dopadá, respektive kdo nějakým způsobem (a bohužel negativně) pociťuje dopady změn, je uživatel sám. 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.