Nejčastější gramatické a stylistické chyby copywriterů. Pozor, berou textům lesk

Nejčastější gramatické a stylistické chyby copywriterů. Pozor, berou textům lesk

Nechat si otextovat webovou stránku zkušeným copywriterem je jeden z prvních kroků, k němuž se většina podnikatelů uchýlí. Pokud totiž chtějí vytvořit webovou stránku, která bude nejen navštěvovaná, ale na kterou se budou lidé rádi vracet a která navíc bude prodávat a pracovat za vás, dobře napsané texty jsou jeho základem. Bohužel se většina copywriterů dopouští několika stylistických a gramatických chyb.  

Procenta jsou často problémem 

Jedním z největších problémů jsou procenta. Zatímco někdy se znaménko “%” píše těsně za číslovkou, jindy se musí procento a číslovka oddělit mezerou. To, jakým způsobem se procenta napíšou se odvíjí od významu věty. Pokud se něco má číst jako stoprocentní nebo desetiprocentní (například desetiprocentní nebo stoprocentní jistota), mezera se mezi číslovku a procento nevkládá. Pakliže je napsáno, že například daný šampon obsahuje sto procent složek, pak na mezeru nesmíme zapomenout. 

Hyperkorektnost jako další častý zádrhel 

Už jste někdy slyšeli o pojmu jménem “hyperkorektnost”? S tímto problémem se velice často setkáváme, i když mluvíme o pojmu doslova do očí bijícím. Mnozí copywriteři si však neuvědomují, že jsou dané patvary špatně. Na mysli máme konkrétně toto: “Kdyby jsme se” nebo “kdyby jste se”. Většinou chyby vyplývají z toho, že se až příliš snažíte, ale nakonec to s gramatikou zkrátka trochu přepísknete. Ponechte to u jednodušších tvarů, a to u “kdybyste se” nebo “kdybychom se”.  

Překlepy všude, kam se podíváte 

Mnozí copywriteři jsou skutečně skvělí v oboru. Co je však jejich největší mínus, tak to, že si texty po sobě zkrátka nečtou. To nás poté nutí číst texty plné překlepů. Zatímco jednu či dvě hrubky přejdeme, pokud se takových překlepů nachází v textech vícero, automaticky zavíráme stránku a už se na ni neplánujeme vracet.  

Někdy se také stává, že copywriter si text přečte, ale jelikož lidský mozek dokáže divy a přehozená písmenka si snadno dosadí na správné pozice, svých překlepů si nepovšimne. Je proto dobré dát text přečíst ještě někomu dalšímu.  

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.