Založit si vlastní e-shop, to dnes není nijak složité ani těžké. Díky mnohým návodům na internetu e-shop založí dokonce i amatér. Je sice dobré si zavolat na pomoc odborníky, ovšem mnozí lidé nechtějí z počátku svého podnikání do odborníků investovat. Je to však škoda, právě specialisté a profesionálové v oboru mohou majitele e-shopu upozornit na chyby, které na e-shopu jsou. Založit vlastní internetový obchod je jedna věc, ale udělat ho tak, aby byl v kompetenci se zákony, to je věc druhá.
Pokud jste se tedy rozhodli založit si vlastní e-shop, měli byste vědět, jak oslovit nové zákazníky, ale také byste se měli informovat o tom, co takový e-shop musí splňovat dříve, než zákazníky začnete oslovovat. Na co si tedy konkrétně dát pozor?
Dejte si pozor na EET
Elektronická evidence tržeb trápí nejednoho podnikatele. Jejím cílem je podchytit daňové úniky u hotovostních plateb, u e-shopů rozhoduje způsob platby, nikoli výše tržeb. Například jako majitelé e-shopu musíte evidovat své tržby a měli byste podat žádost o autentizační údaje pro webové aplikace. Samozřejmě nezapomeňte na e-shop umístit informační text v zákonném znění, který najdete na internetu.
Pozor na občanský zákoník
Stejně tak buďte v kompetenci s občanským zákoníkem. V paragrafech občanského zákoníku najdete všechno, co musí takový internetový obchod splňovat. Občanský zákoník je tak váš velký pomocník.
S občanským zákoníkem se také pojí i zákon o ochraně spotřebitele, který by měl každý podnikatel znát od prvního slova do poslední věty. S tím také souvisí informační povinnost, do níž jsou zahrnuty například ceny zboží a služeb, dále název a charakteristika zboží, také právo o odstoupení, informační údaje o obchodníkovi (pokud údaje chybí, pravděpodobně se jedná o podvodný internetový obchod) či záruka a reklamace.