Doména představuje základ webu. Co vám o ní neřekli?

Doména představuje základ webu. Co vám o ní neřekli?

Přemýšlíte nad tím, že rozjedete svůj vlastní online magazín, z něhož uděláte opravdu velký byznys? Prvním krokem k rozjetí webu je správná doména, která je základem každého fungujícího webu či online magazínu. Je třeba ji vybírat s rozmyslem.  

Nabízí se otázka pro laiky, a sice co je to doména. Doména je zkrátka to, co následuje po třech w, tedy je to to, co následuje po “www.”. Mezi specialisty se tomu říká doména druhého řádu. Také se nabízí otázka, co je to doménová koncovka. I s tím se můžete setkat. Koncovka následuje hned po doménovém jméně, tou nejběžnější koncovkou v Česku je “.cz”. Samozřejmě může mít i jiné podoby, dále se hojně využívá koncovka “.com” či “.eu”.  

Je doména volná? 

Pokud patříte k lidem, kteří už mají v hlavě název magazínu, je třeba si potvrdit, zdali je doména volná. Nemohou být dvě domény stejného jména a stejné koncovky. Buď si lze ověřit volnou doménu na domena.cz, nebo si můžete ověřit volnost domény třeba na wedos.cz, kde si ji můžete rovnou zaplatit.  

Jak doménu zaregistrovat? 

Našli jste doménu, která je volná? Pak si ji musíte zaregistrovat a zaplatit za ni. Registrovat doménu lze u registrátorů, ideální je takový, který poskytuje i hosting. Takovým registrátorem je třeba zmiňovaný Wedos, u něhož se weby zakládají velice často.  

Kolik stojí doména? 

Co vám často neřeknou hned, je, kolik stojí doména. Doména není nic extrémně drahého, její cena se pohybuje kolem 150 korun za rok. Ovšem samozřejmě záleží na tom, o jakou doménu s jakou koncovkou se jedná. Doména s koncovkou může člověka vyjít i na několik tisíc korun.  

Na co si dát pozor, když kupuju doménu? 

Nejdříve si ujasněte, kdo bude doménu vlastnit. Určit vlastníka je první krok po koupi domény. Ideální je, když je vlastníkem domény majitelka firmy, v případě firmy s více vlastníky si vlastnictví domény smluvně ošetřete, ať se vyhnete pozdějším problémům.  

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.