Založit si webovou stránku dnes není nic obtížného. Na internetu najdete hromadu návodů a rad, jak na to. Nejdříve se musí vymyslet doména, která se následně musí zaregistrovat. Poté je třeba webovou stránku postavit na určitém redakčním systému, abyste jej mohli plnit takřka neustále. I když je nyní k dispozici tolik redakčních systémů, s velkou pravděpodobností sáhnete po redakčním systému WordPress. Přece jen se jedná o nejjednodušší, nejznámější a také nejoblíbenější redakční systém, na kterém se dělají hlavně obsahové, blogové weby.
Pokud jste se zatím s WordPressem jako takovým nesetkali, nevadí. Seznámíme vás s ním a prozradíme si i výhody a nevýhody tohoto systému.
Co je to WordPress
Pokud hovoříme o redakčním systému, respektive o platformě WordPress, hovoříme o nejpopulárnějším open source redakčním systému na světě. Aktuálně na něm funguje více jak třicet webových stránek, pokud bychom se však měli podívat jenom na redakční systém, pak ho využívá skoro pětašedesát procent webů.
Historie WordPressu se začala psát už v roce 2001, kdy se skupina nadšenců rozhodla vytvořit snadno upravitelnou a dobře strukturovanou platformu, která bude zároveň rozšiřitelnou. Vytvořili tak opravdu úspěšnou věc, kterou dnes využívá opravdu kdekdo.
Výhody a nevýhody WordPressu
K výhodám patří beze sporu jeho cena a také šablony. Platforma je zcela zdarma a šablon je víc než dost. Navíc je v nabídce několik desítek tisíců pluginů, které mohou rozšířit funkcionalitu webové stránky. WordPress je také variabilní, dokážete na něm vytvořit opravdu jakoukoli webovou stránku. Také má širokou komunitu uživatelů a neustále se rozvíjí.
Co se týče nevýhod, je zde poměrně velké riziko napadení webu, pokud si nenainstalujete antivirové a podobné pluginy. Setkat se bohužel můžete často i se spamem. Další nevýhodou je také rychlost webových stránek.